Spaanse impressies

Het gaat om liefde.
De debuutbundel van Huib Afman is gevarieerd zowel qua inhoud als van vorm en bestaat uit drie afdelingen. Onderweg naar binnen bevat gedichten op weg in Extremadura, een streek in het zuidwesten van Spanje. In Tranen van kristal gaan de gedichten over een ongewone liefde. De laatste afdeling heeft een gevarieerde inhoud.
Auteur
Huib Afman (1972) werkt als journalist en tekstschrijver voor verschillende tijdschriften. Hij woont en werkt afwisselend in Spanje en Nederland. Eerder publiceerde hij non-fictie titels als Where the magic happens en Pelgrimsportretten. Tranen van kristal is zijn eerste poëziebundel.
Vele gedichten ademen rust. Een prachtig voorbeeld is de laatste strofe van Adem zien.
De wind is gaan liggen
De wolken een streep
We zeggen vandaag niets Alleen te zijn
Samen in een adem
Nooit meer waar we waren
Zijn.
Een sterk punt is het vermogen om te beschrijven wat je ziet en ervaart. Afman beschrijft landschappen en steden. Ook de sfeer wordt goed weergegeven, zoals in Stille levens over een nog stille ontwakende stad. Hetzelfde geldt voor Als de avond valt.
In de tweede afdeling gaat het over de liefde, zowel positief als negatief. Het begint met liefde en hartstocht.
Dat we alleen op dit bed
Een ingebeelde warmte krullen
Het gif van jouw roes
Verlicht mijn testosteron
Zonder in te willen vullen.
We delen ons tekort.
Te kort.
De tweede helft is negatief. De titels spreken voor zichzelf: De liefde bestaat niet; Ik wil niet meer; Vandaag oogt alles ietsje grijzer; Ik wrik me los.
Wat de vormen betreft gaat het om strofen in diverse lengtes. De versregels zijn soms heel kort, zelfs bestaande uit één woord. Dat komt krachtig over, een soort staccato. Een voorbeeld zien we in Stenen wegen.
Het is stenen wegen
In een land dat niet van mij is.
Waar ik wil zijn
Ik wil
Hier
Zijn.
Opvallend speels en komisch is Doe me een musje.
Doe me een musje
Op de Plaza España
Een dorstig musje
Dat wat woelig wipt
Over veel te hete stenen
Naar een reepje schaduw glipt.
De gedichten zijn toegankelijk en vaak ontroerend.
Een zeer geslaagde bundel.
Huib Afman – Tranen van Kristal. ISBN 978-94-922-4180-1, 80 pagina’s, € 19,95. Utrecht: Uitgeverij Magonia 2025.